Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Litteraturgatan Kv 10 - Nybyggnad av bostäder
Referensnummer: FBU 2022-0037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill du vara med och utveckla metoder och byggsätt för att sänka klimatpåverkan? FBU har som mål att halvera klimatavtrycket i sin nyproduktion till år 2025.
Detta projekt är tänkt att fungera som ett pilotprojekt med målet att halvera klimatavtrycket ur ett livscykelperspektiv. Kvarter 10 kommer preliminärt att omfatta ca 60 bostadslägenheter, en verksamhetslokal samt markparkering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen