27291-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Utställningstjänster i museer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktion av ny basutställning på Tändsticksmuseet
Referensnummer: 21/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92521100 Utställningstjänster i museer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende att producera en ny basutställning till Tändsticksmuseet i Jönköping.
Omfattning
Nu är det dags för Tändsticksmuseet i centrala Jönköping att skapa och producera en helt ny basutställning på Tändsticksmuseet i Jönköping. Leverantörens projektledare ska samordna och driva projektet som innefattar konceptutveckling, utställningsformat samt produktion. Den nuvarande basutställningen är själva kärnan i vår utställningsverksamhet och den nya basutställningen måste därför vara hållbar och kunna bestå över längre tid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 92520000 Musei- och tillhörande tjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi söker en uppdragstagare som är van vid att skapa utställningar med hjälp av foton, museiföremål, rekonstruerade miljöer med olika digitala audiovisuella lösningar och har ett öga för modern formgivning. En bra upplevelse skapar känslor för ämnet och lever kvar länge hos besökaren, oavsett besökarens bakgrund eller fysiska förutsättningar. Därför tror vi på det känslomässiga engagemanget och på en upplevelsebaserad utställning som berättar om arbetsliv och vardag i kombination med våra aktiviteter och pedagogiska verksamhet. För detta behövs intressanta och relevanta frågeställningar med historiskt djup som kan appliceras på vår samtid.
Målet med uppdraget är att producera en inspirerande, nyskapande, hållbar, tillgänglig och upplevelsebaserad utställning som berör och tillför många olika perspektiv. Arbetet ska göras i nära samarbete med projektgruppen. Leverantören ska utforma och producera utställningen till färdig slutprodukt inklusive snickerier, teknik/data, ljus- och ljudsättning, samt anskaffa allt erforderligt material och utrustning så som exempelvis montrar, utställningstexter, TV-apparater, interaktiva moment etc.