272913-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Bortforsling, behandling och slutligt omhändertagande av lättnedbrytbart biologiskt avfall (matavfall)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bortforsling, behandling och slutligt omhändertagande av lättnedbrytbart biologiskt avfall (matavfall)
Beskrivning: Upphandlingen avser upplastning, borttransport samt behandlingsavgift av matavfall från Rambos ägarkommuner Sotenäs, Lysekil, Tanum och Munkedal samt från Uddevalla Krafts. Ytterligare information framgår av förfrågningsunderlaget.
Intern identifierare: Matavfall
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Obligatoriska krav (1)