272948-2021 - ÄndringSverige-Uppsala: Anläggningsarbeten för broar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tullgarnsbron Entreprenad E04
Referensnummer: GSN-2019-1162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Kommun avser att gå ut i upphandling beträffande "Etapp 04 av Tullgarnsbron. Upphandlingen är en utförandeentreprenad med konstruktionsansvar som omfattar:
— Öppningsbar bro över Fyrisån med kör-, gång- och cykelbanor, som sammanbinder östra och västra sidan,
— Anslutande vägar på östra och västra sidan
— Trädplantering.
Planerad kontrakts start är Q4 2019
Planerad start projektering konstruktion är Q1 2020
Planerad byggstart är Q3 2020
Såväl tidpunkter som omfattning kan komma att ändras.
Varmt välkommen att lämna anbud!