272955-2021 - ÄndringSverige-Stenungsund: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Hallerna Skola åk.7-9
Referensnummer: 2021/465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser att uppföra en nybyggnation av skola i 3 våningar på ca BTA 7000 m2. Nybyggnationen innehållande skolsalar, konferensrum, tekniksalar, aula, storkök och administrativa rum mm.
I entreprenaden ingår också utvändiga arbeten med komplementbyggnad ÅV-hus ca 83 m2 samt tillhörande mark och installationsarbeten.
Omfattning i detalj framgår av upphandlingsdokumentet, förtecknat under AFB.22.