Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköpsanalysverktyg
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad ska upphandla ett inköpsanalysverktyg. Stadens verksamheter är vana vid att arbeta med detaljerad inköpsdata som till exempel avtalstrohetsmätningar och spendanalyser på olika nivåer. Resultatet används för att planera verksamheternas inköp och upphandlingar både på operativ och strategisk nivå.
Planering och uppföljning baseras idag på en matchning av varulinjestexter på XML-fakturor, enligt UNSPSC-koder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen