27304-2023 - Ändring av kontrakt och ramavtalSverige-Stockholm: Skrov och mekaniska reservdelar till militär flyg- och rymdutrustning
Ändringsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lavett U1 & Lavett U2
Referensnummer: 21FMV2395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35641000 Skrov och mekaniska reservdelar till militär flyg- och rymdutrustning
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
FM har för FMS39 behov att utöka numerären av rälslavetter som bär jaktrobotar.
Behovet har sin grund i införandet av Gripen E och förlängt användande av Gripen C/D
men också för att införandet av fler typer jaktrobotar har gjort att en delmängd av
existerande lavetter inte kan bära alla typer av jaktrobotar. Till detta kommer att
nuvarande lavetter med full förmåga att bära önskade jaktrobotar har en konstruktion
och kvalitet samt tillhörande reparationskapacitet vilka påverkar tillgängligheten
negativt. Sammantaget med nuvarande leverantörs produktionsförmåga och historiska
produktionskvalitet har det bidragit till att FM har begärt att nyanskaffade lavetter skall
ha en robustare konstruktion än nuvarande lavetter.
Flygplanstillverkaren, Saab, har på uppdrag av FMV genomfört en studie (389825-
LB898460) där alternativa framtida leverantörer av lavetter har tillfrågats om sitt
intresse och sin kapacitet att leverera lavetter. I denna studie har Saab identifierat
tänkbara underleverantörer samt skissat på en möjlig design.