273052-2023 - PlaneringSverige-Landskrona: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletterande RFI avseende Grundläggande hållbarhetskrav i Entreprenadupphandlingar
Referensnummer: 23/93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
I en kommande upphandling kommer staden att ställa vissa hållbarhets krav och inför den är Landskrona stad i behov av potentiella anbudsgivares synpunkter. Vi ser fram emot att så många som möjligt kommer att besvara våra frågor.
Request for information avseende Grundläggande hållbarhetskrav avseende entreprenad tjänster
Landskrona stad är i behov av ett nytt avtal avseende anläggningsentreprenader. För att vi ska kunna främja vår miljö och satsa på hållbarhet har vi satsat på att skapa ett dokument med marknadens hjälp. Landskrona stad publicerade en RFI under våren 2022. Med marknadens hjälp har vi därefter fortsatt att arbeta med dokumentet och är nu i behov av marknadens hjälp igen och hoppas att så många som möjligt har möjlighet att bevara våra frågor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Request for information avseende bland annat anläggningsentreprenader. För att vi ska
kunna främja vår miljö och satsa på hållbarhet har vi satsat på att skapa ett dokument med
marknadens hjälp. Landskrona stad publicerade en RFI under våren 2022. Med marknadens hjälp
har vi därefter fortsatt att arbeta med dokumentet och är nu i behov av marknadens hjälp igen och
hoppas att så många som möjligt har möjlighet att bevara våra frågor avseende hållbarhet i entreprenadtjänster.