Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling gällande skötsel av Natura 2000-områdena: Fären och/eller Höglands naturminne
Referensnummer: 512-1626-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen avser nu att upphandla skötselåtgärder i två Natura 2000-områden, "Höglands naturminne" och "Fären". Bud kan läggas separat på ett eller båda områdena. Både dessa är två botaniskt intressanta ängsmarker som ska skötas genom slåtter som sket en gång under sommaren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77231400 Skogsinventering, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen