273108-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ånge: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel DIS
Referensnummer: 2021/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
DIS upphandling med mål om att främja handeln med lokala producenter och småskalighet inom kommunernas närområden och leverantörer som inte har kapacitet att lämna anbud över en större volym eller helt grossistsortiment. Gäller främst producenter som endast kan leverera över säsong.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 15110000 Kött, 15111000 Nötkött, 15112000 Fjäderfä, 15115100 Lammkött, 15332290 Sylter, 15831600 Honung
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen