Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LM rituximab 2018
Referensnummer: 1800498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av substansen rituximab ATC-kod L01XC02 på Rekvisition för Region Skåne och Region Halland och till de övriga verksamheter med vilka ovannämnda regionerna har avtal med om läkemedelsförsörjning.
Avtalet kommer att löpa under sju (7) månader med rätt för upphandlande myndigheter till förlängning upp till sju (7) månader.
Beräknad avtalsstart 1.7.2018.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen