273171-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsumentförpackade livsmedel via webbutik
Referensnummer: KS/2021/231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leveranser av konsumentförpackade livsmedel som ska kunna beställas i leverantörens webbutik. Med konsumentförpackning avses förpackningar i storlekar som motsvarar ordinär förbrukning i hushåll med 4-6 personer. För övriga behov av livsmedel har kommunen ett annat separat livsmedelsavtal.
Avtal avses tecknas med en (1) leverantör.
Upphandlingens takvärde uppgår till 3 MSEK.
Beställaren garanterar inga volymer, utan leverantören åtar sig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen