273248-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Byggledare Mark, KV Haparanda
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggledare Mark, KV Haparanda
BeskrivningBeställaren avser att genom denna upphandling tillsätta en extern byggledare inom kategorin ”mark” för att ingå i beställarens byggherreorganisation avseende ny- och ombyggnation av anstalten i Haparanda. För mer information se upphandlingens administrativa föreskrifter.
Intern identifierareSPF2026-043
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareByggledare Mark, KV Haparanda