273329-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Orsa: Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RAMAVTAL - avseende VA-arbeten i Mora, Orsa och Älvdalen
Referensnummer: AVT 2023/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för VA-ledningsarbeten i kommunerna Mora, Orsa och Älvdalen.
Avrop från ramavtalet kommer att avse reparations- och underhållsarbeten i samband med om-, till- och nybyggnationer på det kommunala VA-ledningsnäten åt respektive beställare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 240 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
RAMAVTAL - avseende VA-arbeten i Mora och Orsa
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser följande anbudsområden:
§  Mora och Orsa
RAMAVTAL - avseende VA-arbeten i Älvdalen kyrkby
Del nr: 2
§  Älvdalen kyrkby
RAMAVTAL - avseende VA-arbeten i Särna och Idre
Del nr: 3
§  Särna och Idre