273351-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Landskapsarkitektur
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Markprojekteringskonsulter avseende landskapsarkitektur
Referensnummer: 2018-40875
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71420000 Landskapsarkitektur
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avser avrop och avropsförfrågan för konsulttjänst avseende landskapsarkitektur vid ny- och ombyggnadsprojekt av flerbostadsfastigheter.
Uppdrag kan omfatta projektering för utförande- respektive totalentreprenad, inventering av grönytefaktor, LOD-lösningar, ekosystemtjänster (EST) etc.
Uppdrag kan omfatta konsultuppdrag under hela eller delar av byggskedet samt under förvaltningsskedet.