273401-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi – ROVs with additional services to the SON network
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelROVs with additional services to the SON network
BeskrivningThe SON network will sign a framework agreement with one (1) supplier regarding purchase of remotely operated underwater vehicles, named ROV in the substrate. The ROVs shall be designed to mainly operate in open sea areas to support the SON networks daily work. The ROVs system will, in the operational enviroment, be used for bottom survey, inspection, manipulation and salvage of objects under water.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108755:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35512400 Obemannade undervattensfarkoster (UUV), 71351924 Undervattensutforskningar
Optioner
Beskrivning av alternativenOptioner om förlängning samt utrustning.