273427-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: IT-programvara
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI angående plattform för symtombedömning och hänvisning (anamnes och triagering)
Referensnummer: 20/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48517000 IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Inera efterfrågar synpunkter och information inför en upphandling av en plattform eller annan teknisk lösning för symtombedömning och hänvisning (anamnes och triagering), i vilken invånaren utifrån sin digitala symtombeskrivning slussas vidare till antingen egenvårdsråd eller kontakt med vårdpersonal. Mer information finns i bifogat dokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211300 Dataplattformar, 48000000 Programvara och informationssystem, 48180000 Medicinsk programvara, 48517000 IT-programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att ge Inera information om vilka tekniska lösningar som finns på marknaden och vilka leverantörer som tillhandahåller dem samt marknadens syn på utvecklingen inom området.
Samtidigt vill Inera ge intresserade företag tillfälle att inkomma med synpunkter av vikt för upphandlingsföremålet.