273627-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vetlanda: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av lägenheter, Kv. Kantarellen, Witalabostäder AB.
Referensnummer: UH-2017-132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Witalabostäder AB bjuder in till anbudsgivning avseende ombyggnad och renovering av lägenheter och lokaler i Kv. Kantarellen i Vetlanda tätort. Entreprenaden omfattar del 1-6 och del 9-16. Ombyggnad av del 7-8 har utförts under hösten 2016 och dessa arbeten utgör referensobjekt för denna entreprenad. Entreprenaden genomförs som totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261214 Läggning av asfaltpapp, 45331210 Installation av ventilation, 45262690 Renovering av byggnader, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 44162300 Utloppsledningar för avlopp, 45330000 Rörmokeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 45261310 Plåtslageri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen