273634-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende tekniska konsulter och arkitekter
Referensnummer: 18/00242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulter för utförande av uppdrag åt Beställaren. Uppdragen gäller främst nybyggnationer av bostäder, men även ROT-projekt och lokalanpassningar, med varierande storlek på uppdrag. Ramavtalet avser följande områden:
Arkitekt
Akustikkonsult
Brandkonsult
Byggbeskrivare
Upphandlingen är indelad i olika anbudsområden enligt ovan. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45343000 Installation av brandskydd, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen