Pumpstationen vid Kodammarna är byggd 1967 och tar emot och pumpar avloppsvatten från de östra delarna av centrala Göteborg. Antalet anslutna uppgår till cirka 185 000 personer. Befintlig pumpstation ska ersättas med en ny som byggs bredvid den befintliga. Byggnation sker i flera etapper varav denna entreprenad hör till etapp 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delad entreprenad/upphandling