Avtalet ger parterna möjlighet att förlänga tecknat avtal med en (1) eller flera perioder om totalt högst 36 månader. Vid förlängning av avtalet gäller det med oförändrade villkor. Förlängning sker skriftligen i god tid innan avtalet förfaller.