273772-2021 - ÄndringSverige-Örebro: Mobiltelefoner
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ett ramavtal avseende mobiltelefoner
Referensnummer: KS 524/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör för att tillgodose upphandlande myndigheters, behov av produkter såsom mobiltelefoner, tillbehör och kringtjänster.
Upphandlande myndigheter vill bygga en relation med leverantören för att tillsammans skapa en intern ”Mobil som tjänst”. Syftet är att erbjuda sina verksamheter och användare en intern livscykeltjänst för att internt uppnå: Säkerhet och inventariehållning, kostnadskontroll och tjänster som tex återtag och ev. vidareförsäljning för klimattänk