273779-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Gynekologisk sjukhusvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvårdsmottagning gynekologi Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111300 Gynekologisk sjukhusvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende avtal av vårdgivare (leverantör) för öppen specialistmottagning inom specialiteten gynekologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större valmöjlighet till vård.
Mottagningen ska vara placerad i Västerås tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden.
Köparen kommer att teckna avtal med max en (1) leverantör.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal med Kvinnoläkarna i Västmanland AB om löper ut 2023-12-31. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Det totala upphandlingsvärdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till 90 000 000 SEK.
För patienter skrivna i Västmanlands län är tak för ersättning per år 13 000 000 SEK år 2024.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Volymuppgifter
För patienter skrivna i Västmanlands län är tak för ersättning per år 13 000 000 SEK år 2024. När tak för ersättning är uppnått för patienter skrivna i Västmanland län utgår ingen ersättning. Tak för ersättning gäller exklusive eventuella statsbidrag som erhålls och utnyttjas av Köparen.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.