Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel med tillhörande tjänster
Referensnummer: 20/00379
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Sollentunahem AB:s och Sollentunafastigheter 2 AB:s totala fastighetsbestånd.
Entreprenaden omfattar drift (tillsyn och skötsel) och underhåll (planerat underhåll och felavhjälpande underhåll) under barmarksperiod och snöperiod, av mark, markutrustning samt till delar, byggnader. Under vinterperiod ska Leverantören ha vinterväghållningsberedskap dygnet om.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 70 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar drift (tillsyn och skötsel) och underhåll (planerat underhåll och felavhjälpande underhåll) under barmarksperiod och snöperiod, av mark, markutrustning samt till delar, byggnader. Under snöperiod ska Leverantören ha jour (vinterväghållningsberedskap) dygnet om.