273901-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM-system
Referensnummer: 2021/1166/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI vill med hjälp av ett användarvänligt och driftsäkert webbaserat CRM effektivisera, standardisera och underlätta sälj- och marknadsarbetet på SMHI.
SMHI använder idag Super Office CRM Caesar. Det är ett gemensamt verktyg för hela SMHI som ger möjlighet att få en samlad bild av alla kundkontakter både på affärs- och myndighetssidan.
SMHI driftar i nuläget CRM på egna servrar och önskar att även göra så fortsättningsvis. Det finns systemmiljöer för både produktion och test. Ett nytt CRM behöver kunna anpassa/integrera sig till gällande kontorsstöd på SMHI. Det finns både Windows- och Linuxanvändare men det stora flertalet är Windowsanvändare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHIs infrastruktur baseras till större delen på Redhat Enterprise Linux 7-8 och PostgreSQL ver 9 som databas, till viss del används även Microsoft Windows 2019 server. SMHI använder MS Active Directory och har stöd för Single Sign On och federering med SAML2 implementerad med Shibboleth. SMHI har krav på 2-faktorautentisering och använder smartcard för detta. SMHI har en Bring Your Own Device policy vilket innebär att det finns ett mindre antal användare med andra klientplattformar som tex Apple MacOS. Vi använder oss av vmware vSphere för att virtualisera infrastruktur, denna körs idag på Cisco UCS och Netapp.
Målet med ett nytt CRM är att ha en fortsatt samlad bild över SMHIs affärer, aktiviteter och överenskommelser gentemot kunder och andra myndigheter. Detta ska stötta SMHIs säljare, konsulter och myndighetsansvariga genom hela affärsprocessen på ett användarvänligt, snabbt och kostnadseffektivt sätt.