273914-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Tekniska konsulter INAB
Referensnummer: 21144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
INAB - Infrastruktur i Umeå AB - är ett kommunalt bolag som arbetar för att skapa effektiva och långsiktigt hållbara logistik- och transportlösningar. Vi är samordnare i järnvägs- och sjöfartsfrågor och företräder kommunen i kontakter med myndigheter på regional, nationell och europeisk nivå.
Umeå Hamn AB är ett kommunalt bolag som äger och förvaltar hamnens anläggningar såsom kajer, järnvägsspår och kranar.
Tillsammans inbjuder vi till att komma in med ansökan om att kvalificeras till och delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande Tekniska konsulter.
Konsulten ska förutom teknisk kompetens kunna stödja beställaren i kontakter med myndigheter, andra konsulter, entreprenörer och andra samarbetspartners.
Kvalificerade konsulter inbjuds i steg 2 att lämna anbud när avropsbehov finns.
Umeå kommun agerar som inköpscentral, enligt LOU
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla tekniska konsulttjänster inom något av följande områden:
—Projekteringsledare
—Byggledare
—Projektledare
—Geoteknik
—Masshantering
—Mätning
—Spontning och pålning
—Stålkonstruktioner
—El
—Kajkonstruktion
—Kalkyl
—BEST
—Kvalitet och Miljö
—Kontrollansvarig
—BAS P/U Arbetsmiljö
—Mark och anläggning
—VA
—Huvudbesiktningsman
—Brandkonsult
—VVS Konsult
—Fukt Konsult
—Antikvarisk Konsult
—Väg Konsult
—Arkitekt
—Konstruktör bygg
—Byggnadsautomation
—Akustik