2. Förfarande
Förfarande
Titel: E02 Mark- och ledningsarbeten, projekt Årstafältet
Beskrivning: På Årstafältet i Stockholm ska under en period av ca 15 år en helt ny stadsdel utvecklas med ca 7000 nya bostäder, nya skolor, förskolor, idrottshall och lokaler för butiker och verksamhet. Utvecklingen av den nya stadsdelen på Årstafältet kommer att innebära stora investeringar i ett nytt gatunät, omfattande ny- och omförläggning av ledningar samt omfattande parkarbeten. Denna upphandling avser en groventreprenad med inslag av finplanering och omfattar huvudsakligen markförstärkningar (såsom KC-pelare och spont), omfattande och komplicerade ny- och omläggningar av ledningar och utbyggnad av arbetsgator. Grundvattensänkning kommer att krävas i viss omfattning för en del av schakt- och anläggningsarbetena inom entreprenaden. Entreprenaden blir en utförandeentreprenad med mängdkontrakt och handlas upp som en generalentreprenad. Preliminär tidplan Annonsering: vecka 20 2024 Sista anbudsdag: vecka 34 2024 Tilldelning: september 2024 Igångsättningstid: januari 2025 Färdigställandetid: december 2027
Intern identifierare: E2024-01555
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete