273946-2019 - PlaneringSverige-Växjö: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Linjetrafik 2023
Referensnummer: 19RGK387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser linjetrafik med buss i Kronobergs län. Både stadsbuss och regionbuss ingår. Avtalstiden kommer sannolikt att vara 10 år.
Nuvarande volymer är följande: Växjö stadstrafik 39 bussar/totalt 3 043 000 vagnkilometer per år (2018), Älmhults stadstrafik 1 buss/ totalt 81 000 vagnkilometer per år (2018), regionbusstrafik 126 bussar/ totalt 8 674 000 vagnkilometer per år (2018).
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)