273974-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal Byggentreprenader 1,5 - 10 miljoner kronor
Meddelande om projekttävling
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Byggentreprenader 1,5 - 10 miljoner kronor
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för byggentreprenadtjänster, som huvudsakligen avser underhållsåtgärder och mindre byggprojekt. Ramavtalet kommer att användas till arbeten mellan 1,5 – 10 miljoner kronor per enskilt avrop. Avtalsområden Upphandlingen är delad i tre avtalsområden. Avtalsområde 1 (1,5 – 4 mnkr): Centrala Huddinge (Sjödalen, Fullersta, Stuvsta, Flemingsberg, Visättra). Avtalsområde 2 (1,5 – 4 mnkr): Skogås, Trångsund, Vårby Avtalsområde 3 (4 – 10 mnkr): Förnyad konkurrensutsättning Ramavtal tecknas med totalt fyra entreprenörer för samtliga tre avtalsområden. Mer information och exempel framgår av AFB.63. Volym Uppskattat värde för avtalsområde 1: ca 15 miljoner kronor per år. Uppskattat värde för avtalsområde 2: ca 10 miljoner kronor per år. Uppskattat värde för avtalsområde 3: ca 25 miljoner kronor per år. Angivna volym baseras på tidigare årsvolymer och kan både överstigas och understigas. Volymangivelse innebär ingen förpliktelse för beställaren
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113669:Lot:1