Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för strategisk rådgivning och analys
Referensnummer: Ks26 2021-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en paketerad helhetslösning som ska täcka behovet av att höja förmågan för strategisk omvärldsbevakning och analys inom området för IT och digitalisering för Linköpings kommun. Detta är ett fastställt kärnområde för såväl lokal och gemensam utveckling av samhällstjänster i en framtid med allt större utmaningar inom offentlig verksamhet. Området som sådant kännetecknas av en allt snabbare teknisk utveckling av nya produkter och tjänster från olika aktörer. I ett gemensamt svenskt myndighetsperspektiv finns tydlig styrning mot användning av/kravställning mot öppna internationella standarder vilket bidrar till krav på ökad kvalitativ och kvantitativ omvärldsbevakning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillhandahållande av leverantörsoberoende tjänster för strategiskt rådgivning och analys inom området digitalisering och IT.