274014-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktleveranser till IVO:s samtliga orter
Referensnummer: 2.3.3-21664/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund, omfattning och syfte
IVO har idag avtal av fruktleveranser till samtliga IVO:s orter (Stockholm, Göteborg, Malmö, Jönköping, Örebro och Umeå). Nuvarande avtal löper ut 30 augusti 2021 och denna upphandling syftar till att säkerställa fortsatta leveranser av frukt till IVO:s personal. En anbudsgivare kan lämna anbud på och tilldelas kontrakt för en, flera eller samtliga orter.
Upphandlingen omfattar leverans av ekologisk frukt och ekologisk mjölk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 15511000 Mjölk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen