274033-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Besiktningsman Mark, El, VA och Konstbyggnad
Referensnummer: 21/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Entreprenadbesiktning Mark, El, VA och Konstbyggnad. Här ingår besiktningar av alla typer av fastigheter som kommunen förvaltar. Uppdragen omfattar ny- och ombyggnadsprojekt med slut- och garantibesiktning samt besiktningar som sker i den löpande förvaltningen av fastigheter. Inom ramen för Mark kan också uppdrag som huvudbesiktningsman ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen