See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Administrativt stöd vid internationell rekrytering (Arbetstillsånd & Relocationstöd)
Beskrivning: Region Västerbotten - regional utveckling upphandlar ramavtal för konsulttjänst gällande uppdrag att erbjuda stöd till företag och offentlig verksamhet vid internationell rekrytering och omfattar flera centrala områden. Detta inkluderar att bistå i arbetet med att söka arbetstillstånd och hantera relaterade juridiska och administrativa processer. Tjänsten innefattar även att ge praktiskt relocationsstöd för att underlätta för de nyanställda och deras familjer. Uppdraget bidrar till att skapa förutsättningar för att lokalt och regionalt hantera de utmaningar som uppstår på grund av nedskärningar och som medför varsel samt uppsägningar inom drabbade branscher och därtill i övrigt sidodrabbade verksamheter. Uppdragen kan genomföras inom regionala metodutvecklings- eller varselprojekt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79600000 Rekryteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110892:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 75112000 Administration inom företagsverksamhet, 75121000 Utbildningsadministration