274087-2018 - ResultatSverige-Örebro: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, konsulttjänster miljöteknik
Referensnummer: Ks 676/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun, Futurum Fastigheter i Örebro AB, ÖrebroBostäder AB, Västerporten Fastigheter i Örebro AB, ÖBO Omsorgsfastigheter AB och ÖrebroPorten Fastigheter AB inbjuder till anbudsgivning vid upphandling av ramavtal med tre-fyra konsulter inom delområden som:
A: Miljöinventering byggnad/anläggning
B: Miljökonsekvensbeskrivning
C: Miljötekniska utredningar
D: Miljötekniskt kompetensstöd
E: Bullerberäkningar och utredning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen