274281-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Transport på vattenvägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kollektivtrafik med båt
Referensnummer: SBN 2018-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upphandling av kollektivtrafik med båt. Upphandlingen genomförs i två delar.
Område A: Hammarö-Grums-Borgvik, se bifogad tidtabell för linje 96
Område B: Karlstad-Hammarö-Kristinehamn, se bifogad tidtabell för linje 95
Avtalet är tänkt att gälla i fem år med trafikstart sommaren 2018 med möjlighet för beställaren att förlänga avtalet.
Upphandlingen avser skärgårdstrafik under sommaren.
Trafikföretaget tillhandahåller själv personal och båtar med en kapacitet på minst 13 passagerare. Trafikupplägget kan komma att förändras under avtalets giltighet.
Samtliga biljettintäkter tillfaller beställaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Båtbusstrafik Område A Linje 96 Hammarö-Grums-Borgvik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Båtbusstrafik Område B Linje 95 Karlstad-Hammarö-Kristinehamn
Del nr: 2