274306-2021 - ResultatSverige-Gävle: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt till Lantmäteriet
Referensnummer: LM2020/021438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av blandad frukt till avtalat pris för Lantmäteriets kontor i Sverige med en option på att leverera 100 % ekologisk frukt och mjölkprodukter. Bassortimentet omfattar ekologiska bananer och konventionellt odlad frukt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222111 Bananer, 03222200 Citrusfrukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222321 Äpplen, 03222330 Stenfrukter, 03222342 Vindruvor, 15511000 Mjölk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Anbudsgivaren ska acceptera alla ska-krav ställda för att gå vidare till utvärdering. Lantmäteriet kan komma att begära in bevis på kravuppfyllelse vid behov.
Introduktion
Upphandlingen omfattar leverans av blandad frukt till avtalat pris för Lantmäteriets kontor i Sverige med en option på att leverera 100 % ekologisk frukt och mjölkprodukter enligt nedan. Bassortimentet omfattar ekologiska bananer och konventionellt odlad frukt.
Ekologiska bananer och konventionellt odlad frukt.
100 % Ekologisk frukt enligt option 1.1.1
Mjölkprodukter enligt option 1.1.1
Tjänsten omfattar löpande leveranser av frukt, men enstaka tilläggsbeställningar kan också förekomma t.ex till möten.
Leverans ska kunna ske till samtliga orter som upphandlingen avser. Lantmäteriet har idag ca 2000 medarbetare lokaliserade på omkring 50 orter. I upphandlingen är följande orter undantagna, Arvidsjaur, Vilhelmina och Lycksele, på grund av dess geografiska läge och antalet anställda.
Den totala uppskattade volymen frukt är 59 ton per år. Upphandlingen är uppdelad i fem anbudsområden. Lantmäteriet avser att teckna avtal med en eller flera anbudsgivare för leveranser av efterfrågad tjänst, till den omfattning som beskrivs i detta förfrågningsunderlag. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden alternativt samtliga anbudsområden.
Upphandlingen ska leda fram till ramavtal för successiva avrop under avtalstiden. I avtalet fastställs samtliga villkor för tjänsten som görs under en viss period utom den mängd frukt och mjölk som kan variera över tiden.
Angivna volymer är endast en uppskattning och avrop kommer att ske successivt efter behov. Inga volymgarantier kan lämnas.
Upphandlingens totala värde uppskattas till ca 1 400 000 SEK/år.
Upphandlingens takvärde är 6 500 000 SEK för hela avtalsperioden inklusive optioner.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som ett elektroniskt anbud i Tendsign.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen ska, lämnas/ske på svenska språket om inget annat anges i upphandlingsdokumenten.
Bevis på varans uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska.
Anbudsgivaren ska dock vara beredd att inom 7 kalenderdagar efter begäran tillhandahålla översättningar av dessa dokument till svenska om Lantmäteriet så begär.
Reservationer för ej förekomma i anbudet, det kan då komma att förkastas.