274314-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning och fältundersökning i marin miljö
Referensnummer: SU-484-0052-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet Levande vikar startade 2020 och förväntas pågå till 2028, och genomförs i grunda vikar i Stockholms skärgård.
Det här uppdraget omfattar provtagning/fältundersökning och utvärdering i projektets vikar.
Uppdraget omfattar exempelvis provtagning av vattenkemi, plankton och sedimentationsfällor omkring fem gånger per år, som kompletteras med årliga undersökningar av fiskbestånd, bottenfauna och undervattensvegetation, m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90710000 Miljöledning, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen