274334-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Fisk
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, Färsk fisk
Referensnummer: KS 2023-00139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03311000 Fisk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser färsk fisk till upphandlande myndigheter.
Omfattning
Upphandlingen avser färsk fisk till samtliga upphandlande myndigheter.
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade volym per år under avtalstiden anges nedan. Någon garanterad volym lämnas inte.
Den uppskattade volymen fördelas på deltagande myndigheter enligt nedan:
Alvesta
1 800 kg
Lessebo
350 kg
Ljungby
2 300 kg
Markaryd
460 kg
Tingsryd
1 200 kg
Uppvidinge
1 000 kg
Växjö
16 300 kg
Älmhult
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03311210 Torsk, 03311220 Sej, 03311230 Kummel, 03311240 Kolja, 03311700 Lax
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen