Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparationer och förebyggande service av storköksutrustning
Referensnummer: SERN 2020-00074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende reparation och förebyggande underhåll av storköksutrustning för fem (5) kommuner i Östergötland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde ett (1) Finspång-, Söderköping- och Valdemarsviks kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende reparation och förebyggande underhåll av storköksutrustning för Finspång-, Söderköpings- och Valdemarsviks kommuner i Östergötland har för avsikt att upphandla ramavtal för sin storköksutrustning. Ramavtalet avser löpande reparations- och underhållsåtgärder samt tillkommande beställningsarbeten. Avtalet omfattar såväl större tillberedningskök som mindre mottagningskök. Vanligt förekommande utrustning och anläggningar som kylanläggningar och värmekällor samt tillbehörlig utrustning för förvaring, - tillberedning, - servering, -distribution och destruktion av livsmedel inklusive disk, förekommer i olika utsträckning i maskinparkerna. En fullständig förteckning över vardera köks maskinpark finns i upphandlingsdokumenten.
Delområde två (2) Åtvidaberg- och Kinda kommun.
Del nr: 2
Upphandling av ramavtal avseende reparation och förebyggande underhåll av storköksutrustning för Åtvidaberg- och Kinda kommuner i Östergötland har för avsikt att upphandla ramavtal för sin storköksutrustning. Ramavtalet avser löpande reparations- och underhållsåtgärder samt tillkommande beställningsarbeten. Avtalet omfattar såväl större tillberedningskök som mindre mottagningskök. Vanligt förekommande utrustning och anläggningar som kylanläggningar och värmekällor samt tillbehörlig utrustning för förvaring, - tillberedning, - servering, -distribution och destruktion av livsmedel inklusive disk, förekommer i olika utsträckning i maskinparkerna. En fullständig förteckning över vardera köks maskinpark finns i upphandlingsdokumenten.