274408-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilstransporter
Referensnummer: SVN2021-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Lastbilstransporter såsom lyft och flytt med kranbil, tömning av containrar med aska, moloker med avfall samt transport av schaktmassor, grus och sand mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Falkenbergs kommun med Falkenberg Energi AB genom Falkenbergs kommuns Inköp och upphandling inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Lastbilstransporter.
Denna offentliga upphandling ska leda till ramavtal som tecknas med flera rangordnade leverantörer. Anbudsgivning sker enligt villkor i detta förfrågningsunderlag. Upphandlande enheter enligt ovan, som är juridisk motparter, är fortsättningsvis benämnd beställaren och potentiell(a) avtalsleverantör(er) är benämnd leverantören.