Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal som omfattar specialarbetsdräkt för operation.
Syftet med upphandlingen är att ersätta befintlig textilstock på operation med specialarbetsdräkt då kraven på mer framtidssäkra material med låga fibersläpp samt bra källstyrka krävs.