Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för filmning, flödesmätning, inspektion och ovalitetsmätning av VA-ledningar
Referensnummer: SBN 2020/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal för filmning, inspektion, flödesmätning och ovalitetsmätning för Vänersborgs kommun. Vänersborgs kommun har under flera år arbetat för att leta upp ovidkommande vatten i vårt ledningsnät. För att gå vidare i detta arbete vill Vänersborgs kommun teckna ett ramavtal med ett företag som kan ta oss vidare i den här processen och hjälpa kommunen att hitta det ovidkommande vatten som belastar vårt ledningsnät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen