274597-2022 - ResultatSverige-Ronneby: Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av MFP-Multifunktionella maskiner
Referensnummer: 21/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ronneby kommun, AB Ronnebyhus, Ronneby Miljö & Teknik AB, AB Ronneby Industrifastigheter, Karlshamns kommun och Karlshamnsfastigheter ABs behov av hyra multifunktionsproduktmaskiner MFP genom ett funktionsavtal där leverantören skall tillhandahålla en tjänst i form av utskrifts-, kopierings-, scannings- och faxmöjligheter enligt upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30232130 Färgskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Frågor och svar
Om anbudsgivaren upplever förfrågningsunderlaget som oklart eller otydligt är det viktigt att beställaren kontaktas så att missförstånd kan undvikas. Frågor med anledning av upphandlingen skall ställas skriftligt via www.tendsign.com under rubriken frågor och svar.Leverantör som inte hämtat förfrågningsunderlaget direkt från TendSign måste själv bevaka ev frågor och svar.
Godkännande av upphandlingsdokument
Genom att inkomma med anbud godkänner anbudsgivare de villkor som uppställts i upphandlingsdokumentet. I det fall anbudsgivare finner att villkor eller förutsättningar som angivits i detta underlag är felaktiga skall detta uppmärksammas, samt eventuellt överprövas till förvaltningsrätten, innan anbudstidens slut, för att möjliggöra förtydligande och eventuell rättelse frånRonneby kommun.