274599-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Laboratorietjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analys av Globodera rostochiensis och Globodera pallida (potatiscystnematod).
Referensnummer: 6.4.11-02990/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på Jordbruksverkets tillgång till diagnosverksamhet för analys av förekomst av Globodera rostochiensis och Globodera pallida (potatiscystnematoder).
Provtagning för eventuell förekomst av potatiscystnematoder ska ske i syfte att uppfylla krav i EU:s växtskyddsförordning (EU) 2016/2031 om skyddsåtgärder mot växtskadegörare samt i Kommissionens genomförandeförordning om bekämpning av potatiscystnematoder som beräknas träda i kraft i april 2022.
Ett kontrakterat laboratorium måste uppfylla kraven för att bli utsett som officiellt laboratorium, enligt artikel 37 förordningen (EU) 2017/625 om officiell kontroll och annan offentlig verksamhet.
Uppskattad volym framgår i prisbilagan. Den uppskattade volymen är en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 90721300 Skydd mot förorening av livsmedel och foder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teknisk kompetens
Den efterfrågade tjänsten avser diagnos av potatiscystnematoder till art och till patotyp vilket kräver tillgång till vetenskaplig kompetens och erfarenhet av diagnostisk verksamhet inom nematologi.
Tjänster som Jordbruksverket efterfrågar ska användas som underlag för Jordbruksverkets beslut om:- åtgärder för att undvika att G. rostochiensis och G. pallida sprids inom EU- certifiering av utsäde och förökningsmaterial.
Ovanstående krav ställer hög kompetens när det gäller kunskap om växtskadegörarna, provpreparering, diagnosmetoder samt kvalitetssäkring av den verksamhet som anbudet omfattar.
Leverantören ska använda de metoder som finns angivna i Kommissionens genomförandeförordning 2022:xx om bekämpning av potatiscystnematoder. Denna förordning kommer att träda i kraft i april 2022.