274618-2020 - ResultatSverige-Pajala: Måltidsleveranser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matvarutransporter
Referensnummer: 0625
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av transporter av varm och kall mat, dagligvaror och diskreturer, mellan tillagningskök och mottagningsplats inom kommunen enligt nedanstående turlista med angivet tidsschema. Transporterna sker enligt årsplanering/läsårsplan.
Upphandlingen omfattar behovet av transporter av varm och kall mat, dagligvaror och diskreturer, mellan tillagningskök och mottagningsplats inom kommunen enligt turlista i Bilaga 1 med angivet tidsschema. Transporterna sker enligt årsplanering/läsårsplan. Transporter och antalet stopp kan förändras under avtalsperioden, därav skall den beräknade volymen endast ses som ett riktvärde.
Avtalstid
Avtal kommer att tecknas på 3 år med möjlighet till förlängning a två år (2)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsstart
Avtal beräknas börja gälla från och med 2020-09-01
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs med Öppet förfarande enligt lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).