274643-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Kontorsmateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmateriel
Referensnummer: 23.3-7205-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Kontorsmateriel.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av kontorsmateriel.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt ca 222 miljoner SEK exklusive moms under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till två (2) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under tredje kvartalet 2023.