274646-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kollektivtrafik på väg – Anslutningstransport buss, Kiruna station - Nya Kiruna C
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnslutningstransport buss, Kiruna station - Nya Kiruna C
BeskrivningUppdraget omfattar anslutningstransport med buss till och från Kiruna station - Nya Kiruna centrum, en sträcka på ca 8,3 km enkel väg. Trafikuppdraget syftar till att hämta och lämna resenärer som ankommer, eller avreser, med tåget till eller från Kiruna station.
Intern identifierare2025-016
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000