2. Förfarande
Förfarande
Titel: Backavallen - Nybyggnad av idrottshall
Beskrivning: En förstudie med gestaltningsförslag finns framtaget avseende en ny idrottshall vid Backavallen, innehållande en fullstor handbollsplan, aktivitetsytor, läktare, omklädningsrum, café, kontor, förråd och teknikutrymmen. Byggnaden kommer att omfattar ca 3 000 m2 BTA. IoFF är nu i behov av en generalkonsult (GK) för projektering av program- och systemhandlingar samt färdigprojektering. Uppdraget består i att projektera handlingar för upphandling av en, preliminärt planerad, utförandeentreprenad.
Intern identifierare: 2024-00146
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000