Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Invändig stomkomplettering Campus Albano
Referensnummer: 19/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45223200 Konstruktionsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Campus Albano ska bli ett hållbart campus och vetenskapligt nav som knyter ihop universitetshuvudstaden Stockholm för över 10 000 studenter och forskare. Svenska bostäder ska i detta projekt uppföra upp till åtta hus vilket motsvarar cirka 1 000 student- och forskarbostäder samt lokaler för kommersiell service. Upphandlingsformen är delad entreprenad. Denna upphandling omfattar invändig stomkomplettering på sju hus varav tre hus är optioner. Delentreprenadens genomförandetid är mellan år 2020 och 2023.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45262311 Uppförande av betongstommar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen