274753-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsförmedlartjänster
Referensnummer: KS 2023-000515
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66518000 Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
omfattar försäkringsförmedlartjänster för successiva avrop under avtalstiden. Uppdraget innebär att löpande bistå avropsberättigade kommuner och bolag med tjänster i förekommande försäkrings- och säkerhetsrelaterade ärenden. I uppdraget ingår att genomföra upphandlingar av försäkringar och att bistå med löpande försäkrings- och skadeservice. I uppdraget ingår också löpande juridisk service, rådgivning i säkerhets- och skadeförebyggande arbete samt informations- och utbildningsinsatser.
Östra Göinge kommun (org.nr. 2120000860) är upphandlande myndighet och agerar i denna upphandling som en Inköpscentral enligt LOU för angivna kommuner och bolag.
Upphandlade myndighet, Östra Göinge kommun, avser teckna ramavtal för en period om två (2) år med rätt till förlängning i två (2)
år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen